U ono staro vrijeme kada je lončarstvo u Petrinji doživjelo svoj procvat, brojni su petrinjski lončari obilazili sajmove okolnih gradova. Znalo se koje područje prodaje pokriva pojedini lončar.
Tada su petrinjski lomčari radili radili puno kako bi prehranili sebe i svoju obitelj. Glina je njima bila petrinjsko zlato. Tako su ju i zvali.
Zanimljivo je da su umjesto potpisa na keramičke posude (na primjer na lonce u kojima se kiselilo mlijeko) stavljali su dvije ili tri ukrasne crte po kojima su se lončari raspoznavali. Po tome su naši stari mogli znati koji je majstor napravio posudu. Petrinjska se keramika tradicionalno oslikavala bijelom i crvenom bojom, kao na ovoj fotografiji. Te su boje također dobili iz petrinjske zemlje. Glina se vadila na različitim mjestima pa je, ovisno o sastavu, imala različitu boju. Na primjer, crvena glina sadrži željezni oksid koji joj daje intenzivnu boju.
Danas se posude oslikavaju na drugačije načine ali u Keramičkom ateljeu Petrinja se unikatnom načinu ukrašavanja mogu prepoznati autori nekih keramičkih predmeta. Neki su razviuliu neki svoj, specifičan stil po čemu se lako može prepoznati autor predmeta.
You are not authorised to post comments.